teisipäev, 5. september 2023

UPPSALA TOOMKIRIK

 

Selle reisi esimene ajalooline paik oli Uppsala Toomkirik ja kui seigelda Euroopa riikides suurtest linnadest väljaspool, siis seal on paljudes kohtades veel alles reaalseid artefakte. Euroopa kirikud ja katedraalid on tehtud suhteliselt puhtaks, et meiesugustel poleks midagi küsida ja leida. 


Ma ei hakka enamustele piltidele palju alla kirjutama, sest ma lihtsalt ei jõuaks ja paljudes eelmistes lugudes on ju täpselt samad teemad. Vaadake ja nuputage ka. Kui ma enamus lugusid olen ära teinud, siis ma võtan eraldi lugudesse need teemad, mis on suuremat ja väiksemat sorti ajaloolised Uudispommid ja neid on õige mitu.  

Kui ma kodus vaatasin pilte zuumiga, siis ma märkasin üsna mitmeid kummalisusi. Need tornide katused on tehtud siis - kuidas? Seal on ka tontide kujudega "veeninasid". Siis ka need ilustusaknad. Kas need on kõik Plekksepatööd???? No mul pole küll aimu mis sorti meistrid sellist tööd teevad.Vana teema. Telliskivid, masintehnoloogia ja erinevad kujud. Kogu see hoone tuleb enne ära projekteerida, et teada saada mitu erineva kujuga telliskivi tootjalt tellida. Nii umbes 10-20 miljonit telliskivi. 
Esiteks on üsna huvitav "ikoon" eriliselt huvitava muumiaga kirstus. AGA. 


Miks on Rootsi kiriku ikoon - vene keelne???


Vana Kalevi raamatukirst tuleb meelde, mille joodikust Kalevipoeg Manatargale nii maha parseldas, et isegi sisse ei vaadanud, kuigi Alevipoeg või Sulevipoeg manitses, et peaks ikka vaatama mis seal sees on. Selliseid graniidist kujusid on seal palju ja sellest tuleb kah üks vingemaid "pommuudiseid"  aga tsipa kannatage. 


Ühes kinnises grupis käis läbi arutlusteema, et mingid sellised sümbolid on ka Tähelinnade asendi plaanid. Neljas nurgas tornid ja tähenurgad. 


Pühakoda koos oma "pühade õdedega" aga ikka peavad olema Pealuud. 
Mingi vintske Rootsi Kunn aga tal on kaks naist. 


Kahel pool nagu klassikalises eesti filmis - Jorhil on kaks naist. 


Jälle klassikalisest filmist - mis ilus kast see on. Ei tohi, see on reliikvia. 

Siia juurde kuluks ka teil veidi lugeda - mida armastab Vägivald??? Ja on veel. Miks ikka maailm vajab - kasvõi ühte vaba last???

Üle kõige on maailmal vaja üht vaba last,
üht vaba last,
kes midagi pole kuulnud heast ega kurjast,
ei heast, ei kurjast
ega viitsi mõeldagi püüdjate paelust,
kuid püüdjail on vaja just vaba last.

Põgene, vaba laps!
See on ainus võimalus.
Põgene, vaba laps!
Vii peitu maailma vabadus,
kuni veel sa vähegi suudad,
kuni veel sa vähegi loodad,
vähegi hoolid –
põgene, vaba laps!

Vägivald armastab vabadust,
tahab ta võita ja vallutada.
Vägivald igatseb vabadust
enda naljale kallutada.
Vägivald armastab vabadust,
armastab vabadust.
Põgene, vaba laps!

Refr. Põgene, vaba laps …

Üle kõige on maailmal vaja üht vaba last jne.

Refr. Põgene, vaba laps …


Vägivald armastab vabadust,
tahab ta võita ja vallutada.
Vägivald igatseb vabadust
enda naljale kallutada.  
MIKS????Sellel ja järgmisel fotol on veel uhked lossid "õhku laskmata". Ilusad meislitööd. 

Vat nii kaua kui ma neist piltidest loo teen, siis mõelge veidi - kuidas graniidist teha selliseid peeneid ja läikivad kujusid. 


Nagu arvaks, et toksitakse ikka meisliga. Igavesti konarlikud on need töötlused. 
Ka neil kujudel on omapärasid aga panen ka need tulevasse loosse. Üks kunn või kirikutegelane käib ka maamehe kirvega. 


Seda sain zuumida ikka mitmest paigast. 


Aga kui hoolsalt vaadata siis see "kahur" pole tehtud ühest tükist vaid kahest osast. 


Mis sümbolid on siin pildil? On need välgud või elekter? Ja üldse mis neil nooltel mingite Kunnidega pistmist on. Aga küsida pole ju mitte kellegi käest. Mingist energiarelvast on alati juttu olnud, mis seal India "jumalatel" oli. 


Ilus rõngas. Mulle meenutas kohe kuullaagrit aga see on vist professionaalne mehaaniku kretinism. 


Aastaarv on siin vahva - ikkagi Rooma numbrid. Anno, mis iganes. 


Graniidi teema tuleb aga no kudagi nad ju ometi kraapisid need ilustused sisse ja päälle. 


Ja õõnestasid rüütlikinda seest tühjaks. 


Puurisid siia miskitsorti augukesi. 


Ja õõnestasid rüütlikiivri graniidikivikest seest üsna "õrnakeseks". Kui tänapäeval sinna meisliga kasvõi üks toks anda, siis see lendab pilbasteks.  1 kommentaar:

  1. Swedeborgi hauast kah pilt. See oli üks väga huvitav mees. Ta nägi tulevikku ja teadis asju ette. Olen mõelnud sellest mehest väikese kokkuvõtte teha, aga praegu ei jõua. Kirikute kohta, mis pole tehtud tellistest, ehk Eesti maakirikud, nende kohta jutustab Eesti rahvaluule, et need on kõik hiiglaste ehitatud. Ja need olid algselt hiiglaste majad. Ühe kiriku kohta, mille nimi ei meenu hetkel, teatakse jutustada, et hiiglane on sinna alla ka maetud. Tellistest kirikuid aga kindlasti suured hiiglased ei saanud ehitada. Telliskivi on ju nõnda väike nende käe jaoks. Üks pull asi veel. Hiiglased sõdisid ristisõdjate vastu ehk nad elasid mitte just kuigi ammu. Seda kinnitavad ka minu uuringud. Kujude tehnoloogia, millest juttu teed, ja eriti need õõnsad, ei saa olla ehitatud meisli ja haamriga, betoonivalu on isegi raske ette kujutada. Kuid betoonile või õigemini kipsile saab anda hõõrudes läike, nagu tegu oleks marmoriga, aga seda tead sa ise kah. Ootan põnevusega järge. Kohvipott juba tulel :)

    VastaKustuta