teisipäev, 19. september 2023

FALUNI VASEKAEVANDUS.

 

Rootsis on mitmeid kaevandusi ja mul polnud aimugi, et näiteks vasekavanduses on muuseum. Võtsime ka kaevanduse ringkäigu, kuid selleks, et midagi seal üldse näha ja pilti teha oleks pidanud olema üsna võimas lamp kaasas, Miks need kaevandused on tänapäeval praktiliselt kottpimedad. Lihtsalt selleks, et kuidagi tajuda seda muinasjuttu, kuidas kogu see staff veeti sealt välja käsitööga ja praktiliselt kottpimedas. Et ringkäigust ettekujutust saada panen mingi video Juutuubist leitust.  

(3) Falu Koppargruva / Falu Copper Mine. - YouTube




Mul on vägeva zuumiga "seebikarbi" mõõtu fotokas ehk sellisest saab zuumida edasi. 





Sellist pilti ei näinud ma isegi koha peal, sest see on tehtud kunstvalgustusega ja googlist võetud. Seal oli küll vaade võimsalt vägev aga ikkagi pimedavõitu. 





Alustan siis muuseumi ringkäiku ja seal on küsimusi ja kummalisusi rohkem kui mina suudaks lahti hammustada. 


Vot selle kella pealt saaks ma mingi variandiga seletada - miks osadel kelladel on veel "vana" kujuga rooma neli ehk IV. Mulle endale ütleb sisetunne, et vanad numbrid jätab virtuaalsus sinna alles - kus aeg on seisma jäänud. Elu seal muidugi käib aga Matrixile ei lähe see enam korda.  




Selliseid kivikamakaid on kahel pool ust ja mis mina siit leidsin, tuleb edaspidi juttu kui näitan ka teist pilti. 


Päris mitmeid käsitöövahendeid näidatakse aga meie ju ei lange selle ohvriks, et - vaevalt kaks sada aasta tagasi ei olnud mingit orjatööd, vaid mühas hullumeelselt kõrge tehnoloogia.  


Üks äraütlemata iseäralik "dokument", mille keegi ehk tegelt mitte keegi pole kunagi väljaandnud. Ja veel üsna kummalises keeles. 



See teema on Igal Pool, igal maal ja alalõpmata. 


Vaskne "Juhan" võitleb jälle draakoniga aga hiljem see teema laieneb. 


Minu absoluutne  lemmikteema. Ka eesti mingis muuseumis on kammid. Ükskõik millest need peaks olema valmistatud aga raudhaamri ja raudmeisliga ei saa selliseid lõikeid teha. 



Juhan ja Draakon olevat sellele karikale kah peale joonistatud. 



Meil on näiteks hetkel umbes samalaadne müüt maailmas liikvel. Absoluutselt üle terve maailma ja sellel on samuti igas maailmajaos oma nimetus - Rohepööre. Ilmselt ei taju ükski ajaloolane, miks on ajaloos üüratult palju "müüte" ja kõikides maades on tal oma nimi. Rootsis - Görjan or Örjan. Järgmise pildi viimased sõnad.  Eriliselt huvitaks mind - miks on see kujutis lausa Venemaa vapil. Mis on selles Nii Tähtsat. Umbes nagu see, et mis on eeposes Kalevipoeg Eestile nii tähtsat. 






Kui viitsite vaadata iga järgnevat pilti ja fantaseerida - kuidas need urukaevajad ikkagi seal ringi liikusid. Ja vaadake ka seda, et tänapäeval on seal all umbes 10 kraadi sooja ja paljudes kohtades tilgub vett ja on üüratult niiske. 








See lift, mis maaki üles tõstis, töötas Vesirattaga aga ma püüdsin (ok, ega ei püüdnudki) aimata kuidas vesi sinna kõrgele rattale sai. Mis pumbaga ja kust kohast. Mingi võimalustki polnud seal vett leida. 







See on algusest peale müüt, et mingit pronksi valati, sest tina oli väga vähe Inglismaa Gromwelli kaevanduses ja kogu ülejäänud tina oleks pidanud tulema Hiinast. Aga kuidas ehk millega????



Kui sellel ajal oli Hansavärgendus ja liiguti vaid Kogedega - Hiina või kuidas????  Aga Hansalinn sai olla vaid sellisel juhul kui tal oli otseühendus Läänemerega. Aga kuidas said olla Hansalinnad nt Pihkva.  Tartu, Viljandi ja Valmiera ning mõned linnad veel Liivimaal, mis asuvad keskmaal. 














Mõne kuu nimetused on tollel ajal hoopis teise nimega, nt november,  enamus aga samad. 


Ma peaks uskuma, et selliste "mänguasjadega" lõhuti seinu ja taoti välja suuri kamakaid. 



Hästi vahvad asjandused. Mulle viskas kohe ette lapsepõlve vahvaim film "Kapten Tenkes" ja seal Jacob Bugal oli kah sellised. 



Nürid kirved. Eksole. Kas need on veel teritamata toorikud või hiljem ümaraks käiatud, mine sa võta kinni. 





Ma ei viitsi igat pilti seletada aga siin on mingi "meditsiinitöötaja" ilgelt vidinaid täis riputatud. Jutuga, et seal juhtus palju õnnetusi. 




Raske aeg ja kangesti käsitöö aeg aga noh - mis vidinat see meenutab????


Istsid pepuga pääle, jõngutasid üles ja alla ja ollegi klistiira tehtud. Vat sulle kiviaeg. 

"Mis on küll selle meistri mõttes, kes selliseid riistu taob".  


Sellise "kardaani" juures on Kõik valesti. Eriline Keniaalsus on võlli veel peenemaks treida. Koolis nad põle käinud ja materjalide tugevusõpetust ei olnud veel leiutatud. Milleks üldse selline "museaal".   


Kahe kruviga kardaan?? Biltema tööriista kaubamajad on Rootis, ilmselt poest ostsid. 





Tattnina lampe oli pea poolsada tükki. 








Mis ilus kastike? Oi see säras ja hiilgas. Hiilgas ka Keniaalsustega kaardimõõtkavade ja muu tekstiga. See peegeldas nii hullusti, et ei jäänud palju peale. 






Järgmisel pildil on näha et CE märgistus ehk standardiseerimine on ammu au sees. Milleks selline museaal,  mis on vaid mõned aastad vana. 






Siin on üks teema, mida ma olen uurinud palju eesti seintes olevatel maakivi kamakatel. Ma pole mitte kunagi näinud puure, mis teeks ava ja selle avalõpp on ümmargune. Aga vat juba eestis oli mõisaajal sellised puurid olemas. 



Puurimisava lõpp on ümmargune. 





Mitte ükski tehnoloogia ei eksisteeri Ainsana, iseseisvana, kõik on üks suur kompleks ja toodeti nt ka äädikat. Tähendab - Vasest saab ka äädikat???!!! 









Narkolaksu sai kloroformimaskiga. Väidetavalt tehti operatsioone ja lõigati jäsemeid otsast. 

Järgmise loo teemaks on siis kõikidest müstilistest teemadest,  mis silma jäi. 



2 kommentaari:

  1. Ludwig XIV ajal oli klistiir ka juba au sees.

    VastaKustuta
  2. Püha Juhan päästis printsessi ja tappis draakoni. Tore seletus muuseumikülastajaile lugeda. Vaatavad ja noogutavad, nii see oli hallil ajal.
    Titaanid olevat surres muutunud draakoniteks. Sümboolselt lunaatikute võim maalaste üle see Juhan draakoniga.

    VastaKustuta