Reede, 10. jaanuar 2020

REPLIKAATORID.


See teema on jällegi mitte niivõrd keeruline, kuid kaugele arendatav, igapäeva ellugi. 
Kaks teemat, mis käis läbi ühel Lektooriumi õhtul.  Meemid, Teemid ja Replikaatorid  ning Universum 25. 
Alustan Universumist. https://www.youtube.com/watch?v=PlL8HgI3W6k  
Võite ise googeldada ja neile filmidele saab alla ka eestikeelse automaattõlke. Teen lühikokkuvõtte. Mingi tüüp nimega John B. Calhouns tegi mitemeid katseid rottidega. Tegi rottidele Paradiisi. Suletud süsteemi ehk meie mõistes - Linna, kus olid kõik võimalused-mugavused. Toit, vesi, puhas keskkond ja võimalus arenguks. Millised olid tulemused. 
Teatud aja jooksul rottid paljunesid ja elasid üsna mõnusalt. Alati on sellises keskkonnas üksikud, keda hakati kutsuma "ilueedideks", kes hoolitsesid vaid enda eest ja järglaste peale eriti ei mõelnudki. Teatud populatsiooni tasemest läks aga "tsivilisatsioon" käest ära. Pealtnäha põhjuseta hakkasid rotid muutuma "vihasteks", jõhkrateks. Hakkasid üksteisega sõdima ja järglaste peale ei mõelnudki ehk veel hullem, hakkasid poegi hävitama. Kogu kupatus muutus teatud päevade pärart täielikuks Apokalüptikaks. Ilueedid olid vaid sellised, kes ei muutunud, jäidki ilueedideks. Ei aidanud enam isegi see kui viia needsamad rotid uuesti loodusesse tagasi. "Mõttemall" jäi samaks ja selleks, et normaalsus uuesti tekiks, pidi uus areng toimuma looduslikest ehk "maalähedastest" isenditest.  
Kui mõelda selle peale - Mis toimub meil hetkel Linnades ja kust tulid inimesed linnadesse? Maalt. Maal elades ei suuda mina kaua olla suuremates linnades. Vaadata uudiseid suurtest linnadest ja inimeste tegevustest. 
Kui uurida ajalugu ja mõelda tänapäeva peale, siis me näeme seda kordust-fraktaalsust mingi paarisaja aastase intervalliga. Talud, siis linnad ja siis sõjad ning niimoodi aastasadade jooksul mitmeid kordi.  
Nüüd teine teema, mis seostub eelmisega.
Meemid, Teemid ja Replikaatorid. 

https://et.wikipedia.org/wiki/Meem

Meem on idee, tava, kujund või muu selline infokogum, mis inimkultuuri keskkonnas valdavalt imiteerimise teel levib, paljuneb ja muteerub. Meemideks võivad olla mõtted, ideed, teooriad, harjumused, laulud, tantsud jms. Meemi on Dawkins oma meemiteoorias piltlikult nimetanud ka mõistuse viiruseks, mis kultuuris end kordab ja paljundab ning mõjutab inimeste käitumist.
Meemi mõiste (inglise k meme) võttis kasutusele Richard Dawkins 1976. aastal ilmunud raamatus "Isekas geen", oletades, et meem on kultuuris samasugune põhielement nagu geen bioloogilises pärilikkuses. Dawkinsi järgi on inimestele omane teatav kohanemismehhanism, mis puudub teistel liikidel – lisaks pärilikkusainele on inimestel võimalik edasi anda oma ideid, mis võimaldab neil muutustega märksa kiiremini kohaneda, kui see oleks võimalik üksnes bioloogilise pärilikkuse ja loodusliku valiku abil. Mõned meemid on kultuurilises valikus teistest edukamad ja püsivamad, teised hääbuvad suhteliselt kiiresti. 

Meie elus koosneb enamuses Meemidest ehk Kopeerimisest. Kuuleme midagi ja kui see meiega resoneerub,  siis me levitame seda teistele - kopeerime. Meemid on need, mida me - Teeme Ise. Ise endale ja Ise teistele.  
Teine Meemi tase on - Tehniline Meem ehk Teem. Kõiki kopeeringuid, mida tehakse tehniliselt. Noh näiteks - Uudised,  kooliharidus ja ka meie endi vanemate jutud ja programeerimised. Teemi põhitunnuseks ongi - Tehniline Programeerimine. Teemid on seega need, mida teevad Teised meile. 

Kujutate oma vaimusilmas ette kuidas need kaks tegevust sisalduvad meie igapäeva elus. Kuidas need koos toimetavad. Me ei suuda ilma nende mõistete selgeks tegemiseta ja ellimineerimata üldse elus edukalt hakkama saada. Millest on siis maailmas nii palju muret, jama ja sõdimist. Me kopeerime ise neid jamasid. 
Siia lisaks tuleb nüüd veel ka - Kognitiivne Dissonants.
Vikipedia.
Kognitiivne dissonants ehk tunnetuslik ebakõla on kahe või enama teadmise või tunde vastuolu, mis tekitab ebamugava motivatsioonilise pinge, nõudes ebakõla leevendamise viiside otsimist. Dissonantsi vähendatakse oma hoiakute, uskumuste ja käitumise muutmisega. Lisaks vähendatakse dissonantsi ka õigustamise, süüdistamise ja eitamisega. Tegemist on sotsiaalpsühholoogia kõige mõjukama ja laialdasemalt uuritud nähtusega ning olulise mõistega, mis seostub hoiakute ja käitumise vahelise suhte uurimisega. 

Teaduslikes kirjeldustes ei räägita eriti, et seda põhjustab see, et meie Alateadvus teab kõike ja kui päris elus Teadvust programeerida jamade peale, siis hakkab alateadvus karjuma. Karjub nii kaua, et kui inimene ikka ei kuule, teeb talle järjekordse - Paradigma muutuse ehk totaalse kaose.  
Paradigma muutuste neli kõige levinumat varianti on: 
1. Peresuhete probleemid 
2. Rahaprobleemid 
3. Tervise probleemid. 
4. Vaba aja kasutus, mis on üks kummalisemaid. Kui kolm eelmist on korras ja vaba aega hakkab üle jääma, tekivad inimese sisse - Kõrgemad mõtted.
Nüüd Replikaatorist.
Eesti Vikipeedia ei andnud muud seletust kui. 

DNA replikatsioon on matriitssüntees, mille tulemusena saadakse ühest DNA molekulist kaks ühesuguse nukleotiidse järjestusega DNA molekuli. See protsess leiab aset kõikides elusorganismides ning on aluseks bioloogilisele põlvnemisele.

Kuid selles on üks geniaalne sõna - Matrix süsteem. Replikaator on tehnilise Teemi edasiarenenud versioon ehk TehisIntellekt. Tehniline teem on isearenev - Iseõppiv Programm. Kui see tundub teile ulmena, siis on see meie igapäevases elus juba üsna tavaline. Näiteks Youtubes kui vaatate mingeid filme ja see keskkond pakub teile lisaks filmikesi väikese kirjaga - Teile Soovitatud, mis mingi aeg tagasi muutus inglise keelseks teksiks - Recommended for jou. 
Mina vaatan igapäevaselt erinevaid ulmeseriaale nagu Star Trek või Tähevärav SG1. Neid seeriaid tõlgitakse pidevalt juurde ja need seriaalid ketravad juba mitmeid ringe. Neis seriaalides - Pole Mitte Mingit Ulmet. Neist käivad läbi kõik teemad - Mis toimuvad Planeedil Maa. 
Meie igapäevane elu on Ulme. Mina sain aasta varem teada selle, et tulevad ilma nuppudeta mobiiltelefonid ja seda (mind)  peeti ulmeks. 
Paar päeva tagasi näidati automessi ja uusi arendusi. Kus on ulme? Kui on juba lendavad autod, isejuhtivad ja isegi ilma roolita autod. Mõne aja pärast räägime juba Hologramm telefonides ja nii edasi. 
Ulmefilmides on see juba nähtaval, millega hetkel tegeletakse ehk see millega hetkel teadlased ja leiutajad tegelevad on palju ulmelisem.   
Vot selles SG1 filmis, mis hetkel telekast tuleb, on tulemas mingil hetkel see sama replikaatorite teema. Eelmisel korral kui see sari käis, ma ei saanud sellest aru, kuidas replikaatorid ehk iseennast tootvad tehnilised olemid, saavad olla Universumi kõige suurem probleem. Aga paneme siia veel juurde ka Terminaatori tehisrobotid ja kui need hakkavad ennast taastootma ja arenema. 
Ja siis me imestame, et Ajalugu ei lähe kokku sellega, mida meile räägitakse. Meile räägitakse Muinasjutt-Meeme, mida me usume ja kopeerime. Universum 25 loob meile keskkonna, kus me hakkame üksteisega sõdima, Ilueedid mõtlevad välja - Tänapäevaliku Mehe Moeloomingut ja siis ei jää Eksperimentaatoril-Arhidektil muud üle kui - Kogu kupatus aegajalt üleujutada. Kuskilt maalt või kõrgetest mägedest tulevad jälle enamvähem normaalsed tegelased ja algab uus Kopeering. 
Mis kasu sellistest teadmistest. Ma ise elasin pikka aega Normaalset elu. Tegin tööd, kasvatasin lapsi ja kihutasin võistlusautodega. Siis tuli mingi kahtlus, kuna olen elu aeg lugenud ja palju ka ulmet, et miski ei klapi. Siis tuli esoteerika ehk Eso Terra, Maa välisus. Siis Nähtamatu Maailma uurimine ja viimasel ajal Alternatiiv Ajalugu. Viimene neist on Kõige Ulmelisem teema üldse aga seda peab ise uurima ja seda ka kogema. 
Nüüd kui ma vaatan uudiseid või kõiki neid teemasid ja kommentaare, mis käivad läbi Facebooki keskkonnas, siis jääb silma kogu see skeem. Kuidas me ise replikeerime uudiseid - tõeseid ja feike. Kuidas me ise saame teemadele juba pihta, kuid teised ei saa ega tahagi aru saada ja kordavad samu teemasid päevast päeva. Poliitika, metsad, raudtee, vaktsiinid, põlengud, valetamine, Elu Mõte ja nii edasi lõputus koguses teemasid. Probleem pole mitte selles, et me ei peaks neid arutama, vaid selles, et teeks endale selgeks - Kust see tuleb? Miks see tuleb? ja Kuidas seda seletada nii, et me ei kordaks-replikteeriks jaburdusi edasi? Kõiki neid uudiseid Toodetakse, meie tähelepanu saavutamiseks ehk esoteeriliselt öeldes - Energia pätsamiseks. 

Kolmas Kivi Päikesest.
Kui ma kunagi tõlkisin raamatut -Tsaariarmee ohvitseride õpik, siis tundus see mulle kuidagi loogiline ja mõistmatult arusaadav. Me elame Programmis, mis meenutab Kooliprogrammi. Me elame Kolmandas B klassis. Kujutame ennast korraks  kolmadesse klassi. Kahe eelmise klassi juntsud tunduvad juba lapsikud. Kõrgemate klasside õpilastest veel aru ei saa, mida nad seal jahmerdavad ja millega tegelevad. Aga Mina, oma kolmandas klaasis, olen juba üsna vinge vend. 
Paljud kardavad Surma, ütle see sõna neile ja sa näed kuidas nad hakkavad vingerdama ja viskelma. Pole mingit surma olemas. On Klass ja kuidas sa selle klassi läbisid elu jooksul, oleneb nüüd sinust ja sinu tegemistest. Saad neljandasse või jääd klassi kordama. 
Ma olen sellest juba ilmselt kunagi kirjutanud, kes see ikka mäletab millest kirjutatud on, pole varemaid tekste ise üle lugenud. Kuid mulle tundub, et elu on Õppimise Programm, justkui Nintendo mäng. Saad kõikidest takistustest läbi ja kogud "teatud arv punkte", tuleb ette ka lõpuks kiri - Game Over. Next Level. 

P.S.  Täiesti lambist selline märkamine. Kas teile on kõrva hakanud, kuidas viimasel ajal inimesed igasugustes intervjuudes (no eriti poliitikud) kasutavad väljendit - Ütleme ausalt. Vaadake ja kalkuleerige, millest see tuleb. Äkki on viimasel ajal miskit muutunud, miski killuke programmi või kognitiivsust tunneb ära, et siiani aeti jama suust välja ja ausus tahab välja pressida. 

Ja teine kummalisus on veel, ning ma ei tea millal see muutus domineerivaks. Inimesed räägivad Endast aga justkui kellestki teisest (kolmandas vormis).  "Kui sa lähed sinna ja teed seda, siis..." "Kui su elus ikka juhtub selliseid asju ja ... ". Ja nii edasi. Enamus rääkijaid räägivad just nii ja tihtipeale ei vaadata enam ka silma sisse ja ammugi veel kaamerasse. Kaamerasse vaatamine oleks justkui ära keelatud.   

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar