pühapäev, 30. juuni 2019

SILLAMÄE - PÄRL !!!


Pole miskit ajaloolist üllitist pikka aega teinud, sest pole kuskil kaugel reisinud, sügisel jälle lähen, aga … Tuleb välja, et maailmas on üks vahva riik, mis on täis igasugust ajaloolist kraami, ole mees ja käi ning pildista. Seekord käisin asjapärast Sillamäel, aega oli ja jalutasin, kuigi kahjuks polnud mul kaasas fotokat. Niiet peate leppima nende piltidega, mida tegin goolge-mapist. Ma olen pikka aega kadestanud vene ajaloo-alternativšikute vahvaid leide. No nüüd leidsin midagi sellist, mis on lausa Pärl, aga see tuleb lõpupoole.


Selline vahva postsovjetine linnake, mis oli pikka aega meile kinnine. Seal on kesklinna, keskväljakut, kellatorni...


ja kultuurimajagi (antiikses stiilis).


Kõik see asub sellisel pinnal, et linna sõites sa ei märkagi, et seal on maapinnal kaks tasandit. Edaspidi nimetan seda - Ülemiseks tasandiks ja seal on sellised majad ja mitte vähe. Peaaegu kõik on - Kahe korruselised. 



Sealt kultuurimajast lähevad trepid alla - üsna palju meetreid, alumisele tasandile. 


Ja edasi läheb veel Mere puiestee otse mereni välja. Selline pilt on tehtud kuskil 2012 aasta paiku, enne rekonstrueerimist. On üsna suured puud. 


Vahepeal toimus rekonstrueerimine, puud võeti maha ja nüüdseks on need asendatud väiksematega. Kuid selle tee kalle on veelgi allapoole, lisaks treppide kõrgusele. Kõigi kolme maja (paremat kätt) alumised korrused, ehk vundamendid on erinevatel kõrgustel. On keldrikorrused ja uksed on sisse raiutud akendest või siis isegi tehtud kõrgemad trepid, et saada esimesele korrusele. Ehksiis, nende majade all on - üks korrus.


Lihtsalt niisama, natuke ka sellest kultuurimajast. 


Mis aastal selline ehitati ja milleks? Just antiikstiilis?


Ma ise polegi seal sees käinud, kuid tundub üsna hea ehitus-tehnoloogiaga tehtud. 


Kas siis Stalini-Brešnevi ajal polnd raha kuhugi mujale matta kui sammastesse.  


Nagu ikka, tuleb hooneid alatihti - rekonstrueerida. 


Tulemus päris kenakene. 


Veel üks vahemärkus. Selle musta ukse taga, keskel paremal, oli kauplus ja sain sisse minna. Põranda pind oli maapinnast tsuti madalamal aga … Laed olid vähemalt 3,5 meetrit kõrged???


Ja nüüd siis - Pärli teema. Jalutades selle ülemisel tasandil on teed ühesugused, majad ühesugused, igal pool. Kui kõndida ja - Asjast Mitte Midagi Teades, ilmselt inimesed ei märkagi midagi. See on - Kahe Korruseliste Majadega Linn. Kuid ma jalutades märkasin kaugelt - et kaevatakse, ja seal kus kaevatakse, sealt minu nina ei lähe kunagi mööda. Läksin lähemale ja …. Ma kukkusin (mentaalselt) pepu peale ja sellest asendist pole siiani välja tulnud.   


Ma tahaks karjuda kellegi peale - KUS KURAT, KUI SÜGAVAL ON NENDE MAJADE VUNDAMENDID????



Milline saatanlik arhitekt projekteerib terve linna - üheltpoolt kahekorruseliseks ja teiselt poolt neljakorruseliseks. Milline ehitaja oleks nõus kaevama selliseid - kahe korruselisi, pluss vundament, sügavusi auke, et sinna ehitada majad, kus osad aknad (kahe korruse aknad) on Mulla-all. Ning enamuste Sillamäe majade kaks korrust on maa sees. 


Selline pilt avaneb vaid siin - kahel pool on samasugused majad ja need on välja kaevatud vaid seepärast, et sinna teha trepid ülemiselt tasandilt alumisele. Kõik teised majad on analoogilised, kuid välja kaevamata. See pilt on varasemast ajast. Nüüd nad kaevavad jälle. On isegi majaseina lahti kaevanud ja tõrvavad seinu. Ju need hakkavad lagunema. Ka see trepp on ära lammutatud. Alles on vaid jupike käsipuud alltasandil ja ehitavad jälle uusi treppe. 


Jalutasin siis mööda seda alumist tasandit ja tahtsin teada, et - mis on selle "sodi" sees ja hakkas silma - paekivi. Sest kõik majad on ehitatud punasest tellisest. Ok, need piirded võidi ju ehitada hiljem, et ilus vaadata oleks, aga... Siis jõudsin selle trepi juurde ja enam ei olnud mingit kahtlust. 


Ehitaja ei viitsinud maha lammutada ja ehitas trepid - Vanade, paekivist majaseinte jääkidele. ja neid oli seal kohe mitu seina juppi. Seega. Sillamäe on mingi vana linn, vanast ajast. 

Sillamäed mainiti ürikutes esimest korda 1502. aastal kõrtsikohana (tor Bruggen), Türsamäed mainiti esimest korda 1520. aastal (Turrisel). 17. sajandil rajati seal asunud kaluriküla kõrvale mõis (Türsel), aastast 1700 on teada veski. Türsamäe mõis oli rüütlimõis ja kuulus paljudele aadlisuguvõsadele, näiteks Seidlitzitele. Viimasena omandas mõisa eesti soost Tõnu Walk (Waldman). Kogu Sillamäe ala kuulus Vana-Sõtke mõisale, 1849. aastal eraldus sellest Uus-Sõtke (Sillamäe) poolmõis.
19. sajandil kujunes mereäär Hungerburgist (Narva-Jõesuu) alates suvituspiirkonnaks. Sajandi lõpus said suvituskohtadeks ka Sillamäe ja Türsamäe, eriti Peterburi kõrgete ametnike ja haritlaste seas. 

Mis selle linnaga siis toimus? Mis aastal käis ka siit üle katastroof ja veeuputus? Oli see aastatel 1750 või 1850, ei tea, aga see toimus. Vanad vundamendid jäid alles ja linn ehitati uuesti üles. 


Kuid, kui nende majade all on veel kaks korrust siis pole ime, kui need hakkavad lagunema ja ilmselt peavad ehitaja kasutama nippi, et nad tugevdavad maja vundamenti-seina lisa kihiga. Sellist ehitustehnoloogiat pole veel enne näinud, et vundament on majast 30 cm väljapool. 


Mis aastatel on need majad ehitatud? Kuid need majad on täis raudbetooni. 


Väga paljud need rõdu toestused on ära kukkunud. Oli selliseid!!!! - mida oli taastatud puidust imitatsioonidega ja need olid kas ülekrohvitud või lubjatud. Oleks fotokas olnud, oleks saanud briljantsed pildid. 


Rõdupiireteks on kasutatud täiesti tänapäevast nurkrauda. 

Pole siiani olnud ühtegi Eesti linna või linnakest, isegi küla, kus on kirik ja mõni vana maja, kus poleks neid: maa-all olevaid aknaid, keldrikorruseid, triljonite tükkide kaupa punast tellist, ovaalseid uksi-aknaid, antiikstiilis maju või uputuse sümboolikat (veelaineid, tuhaurne, mida tänapäeval nimetatakse vaasideks), maju millel on katustel vardad ja ka vasest kerad.
  
Palju me siis saime korruseid - maa all. Kaks korrust ülemisel tasandi ja ühe korruse alumisel tasandil. Nüüd olen ma rahul kui mõni vene uurija eputaks kolme või viie korrusega maa all. 
Meil on kaaaaa!!!  
Kuid keegi meile seda Ei Räägi. Mida küll teevad ajaloolased. Istuvad oma kabinettides, imevad kohvi näost sisse ja jagavad tiitleid üksteisele. Miks nad ei käi kohtades kus kaevatakse. Ilmselt käivad ja annavad karme käske - Kohe kõik uuesti maa alla matta. Muidu mõni loll hakkab jälle palju küsima.    


1 kommentaar:

  1. Mõningate vene uurijate sõnul puudusid nn."Staliniaegsetel"(antiikstiilis hooned) ehitatud majadel kanalisatsioon,torustik, köök,pesemisruumid.
    Need ehitati hiljem, et nendes majades üldse elada saaks. See toimus kuskil viiekümnendate alguses ja meie teame seda aega kus Stalin lasi ehitada antiikstiilis maju, sest tal oli lihtsalt selline kiiks.
    Kuhu need ehitamise oskused, siis kadusid kümne aastaga,et peale seda osati ehita vaid silikaadist koledaid karpe. Viiekümmnendatel neid maju lihtsalt rekonstrueeriti elamiskõlblikuks ja paigaldati nn."ehitamise aastaarvud" hoonetele ja muidugi kõikidel neil majadel korrus või rohkem maa all.
    Mõned põlvkonnad aega möödas ja me ei mäleta enam tuhkagi.

    VastaKustuta