teisipäev, 6. juuni 2017

VEEL METALLI.

 

VEEL METALLI.

Seekordne jutt tuleb jälle Rhodose imedest. Räägitakse vanadest maailmaimedest, millest üks olevalt olnud ka siin.
 Rhodose koloss oli vanakreeka päikesejumala Heliose auks püstitatud kuju, mis asus Kreekas Rhodose saarel. Selle täpne asukoht pole teada, sest pole leitud selle jäänuseid.
Rhodose koloss oli üks vanaaja seitsmest maailmaimest.
Koloss ehitati aastatel 292 eKr280 eKr, mis tähendab, et ehitus kestis kokku 12 aastat. Kolossi kõrgus oli 37 meetrit.
Koloss hävis maavärinas aastal 227 eKr. Seega oli ta kõige lühemat aega püsinud maailmaime (60 aastat).
653. aastal müüdi kolossi jäänused vanametallina Süüria kaupmehele. Nende ära vedamiseks olevat vaja olnud 900 kaamelit.

 Just see teema ongi järgmiseks - metall. Isegi giidid räägivad  muinasjutulisi lugusid - kuidas laevu oli sadamas nii palju, et pidid üksteise kõrval seisma. Ja need vedasid - vanametalli !?!?!? Ma olid sovhoosi ajal majandis insener ja meil oli vanaraua plaan, mälu järgi sadu tonne aastas. Selleks pidi olema eraldi keevitaja, kes seda lõikas. Lõikas gaasilõikajaga, kus balloonides on surve all gaasid. Kas teil tekib mingit tunnet, et - vanaraua lõikus aastatel 200 e.m.a.???   
 
 
Nii siis, mingi templikompleks. Midagi restaureeritakse, ehk kuidas me kunagi tulevikus teada saame - mis on tegelikult vana ja mis on uus restaureering.  
 

 
Ja mis meile läbi tellingute vastu vaatab.
 
 
 
Ega tavaliselt ei saagi aru, mis detail ja mis otstarbega see on.
 
 
Selliste detailide vaatamine ei tekita esialgu mingit emotsiooni. Kuid mehaanikutel tekib mitmeid küsimusi. Selleks, et saavutada selliste metalltüüblite paigaldamine, on vaja kindlat tehnoloogiat. Puurida alumisse kivisse avad, paigaldada metallpulgad ja need kuidagi moodi "kinni liimida". Hoopis raskem teema on ülemisele kivile täpselt samasse kohta avad puurida ja siis kivi paigaldada ning samal ajal tihvtid ka "liimida". On täiesti kindel, et nii see kindlasti ei käinud. Selleks oleks, miinimum, kraanat vaja.  
 
 
 
Sellised filigraansed plokid on üsna tavalised.
 
 
 

 
 
Kivi-tehnoloogia on tuhandeid aastaid täpselt samasugune, kuid väidetavalt oli siis tehniline tase väga madal. 
 
 
Mina ei taha selle kohta midagi muud arvata - see on tehtud masinaga või betoon.  

 
Selliseid metalltüübleid olen ma juba näidanud, kuid ikkagi, tõe huvides, panen veidi rohkem. Muidu mõni veel arvab, et ma olen mõne kaheldava detaili leidnud ja nüüd hõiskan.   
 

 

 
 
 

 
 
 
Midagi sellist aga nägin esmakordselt. Värvilise metalli tootmine, pluss nelikant-toru. Sepad tegid?
 
 
 
 
 
 

Siin näited sirgetest kivimüüridest. Kui väideti, et Rhodose Koloss hävis maavärinast, siis miks me tänapäeval ehitame - nii kuidas juhtub ja maavärinate ajal juhtubki see, et palju inimesi saab hukka. Kuid "vanal ajal" olid totakad poliitikud, sõjamehed, vangid ja orjad, kuid need hoolisid inimestest ja omasid kõrgtehnoloogiat, sest ...  

 
Mitte kõik plokid, vaid paljud ja mitmetes maades (võid vaadata ka analoogset klambrit Karnaki templi loost) , on omavahel kokku kinnitatud metall-kobadega. See metall peaks olema ilmastiku käes säilinud - mingi kaks tuhat aastat. Sellist jama võib rääkida väikestele lastele. Kui vanad need siis on?? 
 

 
 

 
 

 
 
 

  

 
 
 
 
 
Nendel saartel on igas jumala templis või ajaloolisel objektil erinevaid detaile nii palju, et jalutad "iidsete kultuuriväärtuste" otsas ja keegi ei tassi neid kuhugi muuseumi. Seal kasvavad isegi puud. Ja kuna ma pole väga kompetentne botaanik, siis tahaks vastust järgmisele küsimusele.    

 
 Suurel territooriumi olid kivide vahel kuivanud puu juured. Minul tekib küsimus - Millal see kompleks on avastatud ja puudest puhtaks tehtud. Meie ajaloolased pole tegelikult mitte midagi veel uurinud ega lahti kaevanud. Selleks puudub ilmselt huvi ehk täpsemalt öeldes raha. Ja raha teenitakse hoopis turistidele legendide ja muinaslugude rääkimisega. 

 
 
 

 
 
 
 
 
 Moslemite kiriku kõrval oli üsna lagunenud purskkaevu - veenõu. Tehnoloogiliselt ei ole mitte mingil ajal, ei nüüd ega 2000 aastat tagasi, kiviplaate muudmoodi võimalik kokku panna kui metalliga, selleks et see vee survejõule vastu peaks. Tehnoloogia ei ole muutunud 2000 aastat? 

 
 
 
 
 
 
 
 
Nõukogude ajal oli üks huvitav vidin - igaks elu juhtumiks. Hiljem hakkasid harjasjuukselased punkarid neid endale külge riputama. Iidsed -Haaknõelad. Kes metallidest midagi teab, siis selline metall peab olema kõva ja elastne.   
 
 
 
 
 
Enamus meesterahvaidki ei tea - kuidas valmistatakse pronksi. Koolist teame, et pronksi-aeg oli enne raua-aega. Kuid selleks, et saada pronksi, tuleb segada kokku vaske ja tina. Tina kaevandusi leidub planeedil Inglismaal ja Hiinas ning näpuotsaga veel siin ja seal. Igatahes mitte Kreekas ega Egiptuses. Tina saamine maagist, (oli vist tina-oksiid), toimub umbes sellisel põhimõttel nagu puskari ajamine kinnises nõus. Mis nipiga neid töid tehti ilma rauda tundmata. Ja kui ajaloolane väidab, et sel ajal juba tunti rauda, siis mispärast tehti odaotsi värvilisest metallist, mis on alati kallim ja pehmem.  Omaette kavalus on aga see, et kui te võtate kaks varrast, ühe rauast ja teise pronksist, pistate need maa sisse, siis mida te kolmesada või rohkema aasta pärast maa seest võite leida. Pronksi. Ehk siis rauast vidinad, mis on väga ära roostetanud - ei ole kindlasti maa sees säilinud 2000 aastat.  Seepärast ongi vaja koolis lapsest peale selgitada müüti, et pronksi-aeg oli enne. Kas tegu on loogika puudumise või millegi karmimaga, seda püüan selgitada järgmistes lugudes.     
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar